Rasowe króliki olbrzymy
Obok królików miniaturek możemy znaleźć także rasy tak zwanych królików olbrzymów. Są to najczęściej króliki o wadze sięgającej do około dziesięciu kilogramów, ważą więc znacznie więcej od domowych króliczków dla dzieci. Rasowe króliki olbrzymy mogą być jednak także hodowane w domowych warunkach, aczkolwiek ze względu chociażby na swoje niemałe rozmiary, wymagają nieco większych pomieszczeń oraz większych porcji żywieniowych.
Jednym z większych olbrzymów jest królik belgijski, który, jak sama nazwa wskazuje, jest zwierzęciem pochodzącym z Belgii. Dorosłe osobniki tej rasy mogą osiągać masę ciała nawet do dwunastu kilogramów, a więc naprawdę sporo. Królika belgijskiego można spotkać w różnym ubarwieniu, najczęściej spotykanymi rasami są jednak dwie, mianowicie czarna oraz biała.
Królik belgijski występuje ponadto jeszcze w kilku innych odmianach kolorystycznych, mianowicie w barwie żółtej, żelazistej oraz niebieskiej. Olbrzymy belgijskie w porównaniu do innych ras królików dość późno osiągają dojrzałość do rozmnażania – samice najczęściej są zdolne do rozpłodu dopiero w wieku około jednego roku.
Rasą, którą należy zaliczyć również do królików olbrzymów, jest także olbrzym srokacz. To rasa, której początki związane są z państwem angielskim, tam bowiem olbrzym srokacz został wyhodowany po raz pierwszy. Zwierzę to powstało na skutek skrzyżowania białego olbrzyma belgijskiego z lokalną rasą o ciekawym, plamistym ubarwieniu. Okrywa włosowa królika olbrzyma srokacza może być czarno – biała bądź niebiesko – biała. Z tego względu, gatunek ten, śmiało można rzec, jest gatunkiem najczęściej polecanym do hodowania najprawdziwszym hobbystom i miłośnikom królików.
Jedną z częściej stosowanych odmian królików olbrzymów naszym kraju jest także rasa królika barana francuskiego. Królik baran francuski powstał z kolei na skutek skrzyżowania królika barana angielskiego z dużym królikiem normandzkim. Króliki tej rasy charakteryzują się przede wszystkim dość dużymi, mięsistymi uszami oraz garbonosą głową. Jeśli chodzi o masę barana francuskiego to jest ona nieco mniejsza od olbrzyma srokacza czy od olbrzyma belgijskiego, osiąga bowiem maksymalnie wagę sześciu – siedmiu kilogramów.