Rozmnażanie króliczków

Króliki dojrzałość płciową osiągają po około siedmiu – ośmiu miesiącach życia, chociaż oczywiście zależy to w głównej mierze od rasy zwierzęcia. W każdym jednak razie króliki duże są gotowe do rozpłodu już po ukończeniu ósmego miesiąca, natomiast nieco mniejsze zwierzaki można rozmnażać już w szóstym miesiącu. Jeśli zobaczymy jednak, że króliki nie są wyrośnięte do końca, wówczas warto jeszcze poczekać jeden bądź dwa miesiące, by zwierzę mogło się wykształcić.

Ciąża u królika najczęściej trwa od dwudziestu ośmiu do około trzydziestu dni. Wyraźne pogrubienie daje się zauważyć u samic w trzecim tygodniu ciąży. W tym okresie nie należy królików niepokoić, warto także zadbać o to, by miały bezpieczne oraz spokojne miejsce, niezbyt nasłonecznione. Szczególnie ważne w tym czasie jest żywienie królików. Zwierzątkom należy podawać spore ilości paszy białkowej, a także specjalnych mieszanek mineralnych, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Właściwa dieta będzie miała bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.

Poród u królików najczęściej odbywa się bez większych komplikacji, we wcześniej przygotowanym do tego miejscu. Z reguły trwa to od dziesięciu do dwudziestu minut. Hodowcy tych zwierzątek powinni wiedzieć, że tuż po porodzie matka bywa bardzo spragniona, dlatego w jej otoczeniu nie może zabraknąć świeżej, czystej wody. W przeciwnym razie może nawet zagryźć dopiero co urodzone oseski.

Małe króliczki tuż po przyjściu na świat są pozbawione okrywy włosowej, a ponadto nic nie widzą i nie słyszą. Już jednak po kilku pierwszych tygodniach życia pojawia się owłosienie, a wkrótce potem zwierzątka otwierają oczy. Matce wraz z małymi należy wówczas zapewnić pełen spokój, dopóki zwierzątka nie staną się samodzielnie.

Niekiedy zdarza się, że króliczyca roznosi swoje młode po całej klatce – w takim przypadku należy je włożyć do gniazda wcześniej przygotowanego. Wraz z upływem czasu małe króliki będą powoli przystosowywały się do samodzielnego życia. Młode od matki można rozdzielić dopiero po około sześciu – siedmiu tygodniach. Razem w jednej klatce mogą być natomiast trzymane do czterech miesięcy.