Żywienie uszatych zwierzaków
Królik, jak każde inne zwierzę przeznaczone do hodowania w warunkach domowych, musi być odpowiednio żywiony. Niewłaściwa dieta może być przyczyną wielu chorób, a tym przecież o wiele lepiej zapobiegać, niż je leczyć.
Właściwie odżywione zwierzę jest przede wszystkim zdrowe, posiada lśniące oraz czyste futerko, błyszczące oczy. Co więcej, oznaką zdrowia u królików jest także ruchliwość oraz chęć do zabawy. Jeśli królik porusza się dość niesprawnie i na dodatek jest osowiały, wówczas można podejrzewać, że zwierzątko jest chore. Najczęściej rozpoznawane choroby u królików to przede wszystkim choroby nie zakaźne, takie jak biegunki, zaparcia oraz zapalenia żołądka, ale nie oznacza to oczywiście, że zwierzątka te nie mogą zapaść również na chorobę zakaźną, która niestety do wyleczenia jest znacznie trudniejsza.
Odchody zdrowego królika powinny być suche oraz niewielkie, jeśli na przykład pojawia się biegunka u naszego pupila, wówczas mogą one przyjmować białą barwę, a dodatkowo mogą posiadać domieszkę śluzu.
Według lekarzy weterynarzy najczęstszą przyczyną chorób u królików są w znacznym stopniu błędy żywieniowe, które jednocześnie wpływają na ogólne pogorszenie kondycji zwierzęcia. Zaniedbania popełniane przez hodowców mają również związek z monotonną oraz nieurozmaiconą dietą, w której brakuje najważniejszych składników odżywczych.
Żywienie królików nie jest trudne, zwłaszcza, że króliki najchętniej chrupią warzywa oraz karmę. Nie należy jednak również zapominać, że w żywieniu naszych futerkowych pupili ważne miejsce zajmują orzechy, włoskie, laskowe oraz ziemne. Zawierają w swoim składzie sporo białka, które jest ważnym składnikiem odżywczym dla każdego królika.
Najważniejszym składnikiem diety jednak niewątpliwie są przede wszystkim warzywa oraz owoce. Warzywa i owoce dla królików zawierają sporo witamin, które są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Królikowi można podawać przede wszystkim marchew, pietruszkę, seler, cukinię, dynię, natomiast z owoców jabłka, banany oraz gruszki. Należy jednak pamiętać, że owoce szybko pleśnieją, więc niedojedzone resztki należy usunąć, gdyż w przeciwnym razie mogą one stanowić duże zagrożenie dla naszych zwierzaczków.
Jedzenie dla królika należy podawać więc najlepiej w niewielkich porcjach, tak, by zwierzę mogło je od razu zjeść.